Softverska zamena lica, poznata pod nazivnom „deepfake“, stvara se korišćenjem gotovo svima dostupnih alata pokretanih veštačkom inteligencijom. Korišćenjem ove tehnologije moguće je zameniti lice glumca nekim drugim licem, kreirati video u kojem neko izgovara reči koje nije nikada izgovorio, nalazi se u situaciji u kojoj se nije našao, i slično.
O opasnostima deepfake videa već smo nešto detaljnije govorili, a o njima govori i tehnološka zajednica – pogotovo u kontekstu uticaja na javno mnijenje pre američkih predsedničkih izbora koji se održavaju krajem sledeće godine. Opasnost za društvo i demokraciju koja proizlazi iz lažnih vesti gotovo da je minorna u usporedbi sa potencijalnim opasnostima deepfakeova. Spoznali su to u Facebook-u i Microsoft-u pa su zajednički odlučili nešto da preduzmu po tom pitanju.
Ove su dve kompanije najavile, u saradnji sa nekoliko prestižnih američkih univerziteta, pokretanje takmičenja „Deepfake Detection Challenge“ u kojem će pozvati developere i stručnjake da izrade algoritam za otkrivanje deepfake videa. Izazov će biti lansiran sledećeg meseca i trajaće do marta 2020. godine. Svim sudionicima bit će na raspolaganje stavljen set podataka za treniranje vlastitih AI modela, a na temelju kojeg će morati razviti algoritme za tačno prepoznavanje lažiranih i manipuliranih video isečaka.
Pobednik će biti odlučen prema efikasnosti modela koji je prikazan, a ukupni nagradni fond za celo takmičenje biće 10 miliona dolara. Krajnji cilj inicijative jest ostvariti napredak u otkrivanju lažnih videa i sprečavanju naprednog „petljanja“ po video zapisima putem veštačke inteligencije.
Izvor: itvesti
Foto: Bigstockphoto-alexey_boldin